Karkonosze


Stanowią najwyższą część Sudetów – panuje tutaj, pomimo stosunkowo niedużej wysokości, klimat podobny do alpejskiego – z niską temperaturą i długim okresem zalegania pokrywy śnieżnej. Dzięki temu nawet w kwietniu przyjeżdżają do Karpacza czy Szklarskiej Poręby narciarze. Kusi ich duża liczba wyciągów i tras narciarskich, Polana Jakuszycka to najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego.

Karkonosze Latem

Latem po Karkonoszach można jeździć na rowerze lub uprawiać turystykę górską korzystając z jednego z wielu szlaków turystycznych. Karkonosze zajmują obszar około 650 km², położone są na granicy polsko – czeskiej

Karkonosze Zimą

Karkonosze to najlepsze miejsce by zacząć swoją przygodę z nartami. Szerokie, stoki, nowoczesna infrastruktura i gorąca atmosfera to nie jedyne zalety.

Cieplice

Cieplice to obecnie uzdrowiskowa część Jeleniej Góry. Od zakończenia Drugiej Wojny Światowej do 1976 r. miejscowość funkcjonowała jako samodzielne miasto Cieplice Śląskie-Zdrój. Dzieje Cieplic sięgają XIII w., a od wieku XIV-tego – do końca II Wojny Światowej stanowiły własność rodu Schaffgotschów. Tu też była ich główna siedziba po spaleniu się zamku Chojnik w wieku XVII. Do naszych czasów zachował się ich pałac na placu Piastowski.

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy Przylega do pałacu Schaffgotschów w Cieplicach. Pierwsze wzmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z 1748 r.

W roku 1838 park został gruntownie przebudowany wg nowych założeń w stylu angielskim.

Zamek Chojnik

Chojnik jest chyba pierwszym zamkiem, który stał się celem odwiedzin turystów. Już od II poł. XVII wieku był bowiem głównym miejscem wędrówek kuracjuszy z pobliskich Cieplic. A wszystko dlatego iż hrabia Schaffgotsch, po odzyskaniu warowni w 1648 r. nie zamierzał już zamieszkiwać jej na stałe. Pożar w 1675 r. sprawił, że ruiny już w całości przeznaczono na cele turystyczne. Hrabia zatrudnił nawet słynnego śląskiego rytownika i szlifierza szkła Friedricha Wintera, aby regularnie przyjmował i oprowadzał zwiedzających. W zamku funkcjonowała też specjalna księga pamiątkowa, do której każdy mógł wpisywać swoje wrażenia z odwiedzin Chojnika. Nie brakowało w niej wpisów w postaci rysunków i wierszy.